|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Suppory,Video Techical Support |
| Warranty: | 1year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Automatic Heating, Mixing, and Filling Machine
>This Machine is suitable for filling materials with high viscosity
>Double-layer constant-temperature hopper with stirring function, maintained at 80°C.
>The Pump head adopts water circulation or electric heating
>Pipes feature heating and insulation layers.
>Suitable for materials prone to solidification (e.g., balms, wax products).

| Machine Parameters | |
| Capacity | 20-50 bottles/min |
| Power | 220V/50HZ |
| Filling volume | 10-1000L more |
| Applicable bottle height | 20-250mm |
| Applicable bottle diameter | 7-100mm |
| Machine size | 2000*900*1550mm |
| Air pressure | 0.5-0.7mpa |
| Heater Wattage | 2000 |
| Hopper size capacity | 40 liters |
| Weight | 150kg |












