|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | RoHS, CE |
| Salt Rejection Rate: | 98.0% |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Brief introduction of reverse osmosis system
Reverse osmosis technology is a modern high technology developed recently in China. Reverse osmosisis to seperate water from solution after it permeates the specially-made semi-transparent membrance through exerting a pressure that is higher than the osmosis pressure on the solution.
According to different osmosis pressures of various materials the process of reverse osmosis with a pressure higher than the osmosis pressure can be used to reach the purposes of separation, extraction, purification and concentration of a certain solution. It does not saves more energy than traditional process.
Raw water Range we can do:
Brackish water TDS less than 10,000ppm, ground/well water, city water, rainwater, river/lake water... or tailor-made solutions to meet specific customer requirements
| Product name | water purification treatment equipment |
| Water yield | 0.5tons |
| Inlet caliber | 32mm |
| Operating pressure | 3 psi |
| Machine size | 1400*600*1680mm |
| Cleaning method | automatic back washing |
| Filtration method | reverse osmosis filtration |
| Usage | pure wate high-purity s water, beverages (including alcohol), distilled water,mineral water,alcohol brewing |
| Treatment effect | remove sediment,organic matter, bacteria, viruses, water molecules and more than 98% of anions and cations in water |
| Applicable | tap water/groundwater/spring water |









1. Are you a machine manufacturer or trading company?
We are a reliable machine manufacturer that could gives u best service. And our machine can be customized by client's requirement. Welcome to visit our factory!