|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Suppory,Video Techical Support |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
This product is suitable for all kinds of lock cap machinery such as nozzle, pump head, round bottle cap, Duck mouth cover in daily chemical industry, medicine industry and chemical industry. It adopts electric and pneumatic control movement and has high stability, bottle caps of different shapes and specifications can be locked, the locking force can be adjusted, and the tightness can be adjusted according to different bottle caps. This machine is easy to operate and easy to use. It is a good machine to replace manual capping.
| Product name | semi-automatic screw capping machine |
| Power | 220V/50HZ |
| Voltage | 120W |
| Capping speed | 20-40pcs/min |
| Bottle height | 20-350mm |
| Bottle diameter | 20-70mm |
| Machine weight | 40 |





