|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Video Guidance |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Automatic inflatable continuous film sealing machine is mainly suitable for the packaging of puffed food. It is a product after the automatic film sealing machine has improved the automatic inflation device. damage.
This machine has the functions of continuous conveying, inflation, sealing and printing at one time. It adopts electronic constant temperature control and stepless speed regulation transmission mechanism, which can seal plastic packaging bags of various materials, and has the characteristics of firm sealing, clear embossing pattern and strong stability.
All the parts, including the inflation nozzle, have been processed carefully, and the inflation effect is very good. It is an ideal equipment for you to pack fragile products, bread, and puffed food.
| Voltage | AC220V/50Hz |
| Power | 500W |
| Temperature range | 0-300ºC |
| Sealing speed | 0-24m/min |
| Sealing width | 6-12mm |
| Seal thickness | 0.02-0.80mm |
| Printing method | Steel seal |
| Dimension | 1000*500*350mm |
| Weight | 30KG |




1. Are you a machine manufacturer or trading company?
We are a reliable machine manufacturer that could gives u best service. And our machine can be customized by client's requirement. Welcome to visit our factory!