Desktop Perfume Collar Small Bottle Crimping Pressing Machine
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Video Guidance |
| Warranty: | 1 Year |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2025
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
In-stock Capacity
Quality Assurance
R&D Capabilities
Product Certification
The supplier has In-stock capacity
The supplier provides quality assurance
The supplier has 2 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
CE
CE
Sign In to see all verified strength labels (21)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- WJXGBZD-03
- Packaging
- Cartons
- Automatic Grade
- Semi-Automatic
- Packaging Material
- Paper
- Application
- Cosmetics, Cleaning, Detergent, Drinks, Oil, Dairy Products, Skin Care Products, Hair Care Products, Perfume
- Usage
- Outpacking, Perfume Capping
- Type
- Packaging Sealing Machine
- Packaging Material Mechanical Properties
- Flexible Container Sealing
- Material Type
- Liquid
- Function
- Crimping Perfume Caps
- Material
- Aluminum Alloy
- Bottle Type
- Glass Botte
- Driven Type
- Pneumatic
- Product Name
- Semi Automatic Crimping Machine
- Capping Type
- Metal Round Caps
- Capping Speed
- 20-40 Bottles/Min
- Air Pressure
- 0.4-0.6MPa
- Advantage
- Easy Operation
- Key Selling Points
- Easy to Operate
- Control
- Padel
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 260*320*510mm
- Trademark
- Vanjia
- Origin
- Guangzhou
- HS Code
- 8422303090
- Production Capacity
- 20-40 Bottle/Min
Packaging & Delivery
- Package Size
- 62.00cm * 35.00cm * 30.00cm
- Package Gross Weight
- 20.000kg
- Lead Time
-
7 days (1 - 1 Pieces)
7 days (2 - 10 Pieces)
To be negotiated ( > 10 Pieces)
Product Description
Desktop Perfume Collar Small Bottle Crimping Pressing Machine
| Name | Desktop Perfume Collar Small Bottle Crimping Pressing Machine |
| Capacity | 20-40 bottles/ min |
| Applicable bottle height | 15-300mm (can be customised) |
| Adapted bottle range | 10-50mm (can be customised) |
| Diameter of Bottle | 13/15/17/20/22 (Note: Different moulds are required for different diameters of the lid) |
| Machine size | 260*320*510mm |
| Weight | 15kg |
| Working principle | Pneumatic |
| Air pressure | 0.4-0.6MPA |




How to choose the crimping head
Spray pump neck of the bottle
5 standard bottle mouths outter diameter
Using method:
1. Connecting the air compressor
2. Adjustment of locking and filling height according to the height of the bottle
3.When the locking and height adjustment is completed, you can test the capping, observe the operation of the various parts of the equipment, check whether the capping process is smooth, when all completed can be formally used!
| Package weight | 20kg |
| Package Size | 620*350*300mm |


1. Are you a machine manufacturer or trading company?
We are a reliable machine manufacturer that could gives u best service. And our machine can be customized by client's requirement. Welcome to visit our factory!
2. How do you guarantee this machine normally operating?
Every machine is tested by our factory and other client before shipping, We will adjust the machine to optimal effect before delivery. And spare is always available and free for you in warranty year.
3.Do you have manual or operation video for us to know more about the machine?
Yes, we will send you the manual and operation video after you ask for us.
4. What should I do to choose the best machine for us?
*Tell me the material you want to fill, we'll choose the suitable type of machine for you to consider.
*After choose the suitable type of machine, then tell me the filling capacity you need for the machine.
*After choose the suitable type of machine, then tell me the filling capacity you need for the machine.
*After choose the suitable type of machine, then tell me the filling capacity you need for the machine.
*After choose the suitable type of machine, then tell me the filling capacity you need for the machine.
5.If there's some spare parts that broke, how to solve the problem?
we will send you the manual and operation video after you ask for us.
6. If there's some spare parts that broke, how to solve the problem?
First of all, please take the pic or make a video to show the problem parts. After the problem is confirm from our sides, we'll send you the spare parts for free, but the shipping cost should be paid by your side.
7. What is the normal lead time?
*.Ready to ship:24 hours
*.Made to order: 25-35 Days
*.Made to order, requiring new molds and deep processing: 45-55 Days.
First of all, please take the pic or make a video to show the problem parts. After the problem is confirm from our sides, we'll send you the spare parts for free, but the shipping cost should be paid by your side.
7. What is the normal lead time?
*.Ready to ship:24 hours
*.Made to order: 25-35 Days
*.Made to order, requiring new molds and deep processing: 45-55 Days.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Capping Machine
- Semi Automatic Capping Machine
- Desktop Perfume Collar Small Bottle Crimping Pressing Machine
Related Categories
Hot Searches
More