|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Suppory,Video Techical Support |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Strapping machine
Easy operation, easy maintenance, precise strapping, easy to replace strap, auto strap feeding, auto strap bounce, electronic tension control.
Automstic vertical carton strapping machine
| Electrical | 220V,50HZ |
| Power consumption | 950W |
| Warm-up time | 180s |
| Strap width | 8-19mm(fix) |
| PP strap paper coil l.D | 8"(200mm) |
| Tension adjustment | 0-70kgs |
| Strapping speed | 2.4s/pcs (25pcs/min) |
| Arch | Aluminum arch |
| Arch size | W:850×H:600mm |
| Min. strapping size | W:100×H:30mm |
| Max. strapping size | W:850×H:585mm |
| Working table height | 814mm |









