|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Additional Capabilities: | Coating, Vacuum |
| After-sales Service: | Engineers Available to Service Machinery Overseas, Online Support, video Technical Support |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Vacuum Emulsifying Mixer consists of main pot, water/ oil tank, HMI control system, homogenizer, mixing system, heating & cooling system, vacuum system.
HMI control system
Pipes and Fittings for water supply, heating, cooling, discharge
Flow meter, Weighing scale
Automatic valves control system
Clean system
| Pot volume | 1000L(custom available) |
| Pot | Working volume: 1000L full volume:1400L |
| Homogeneous motor power | 15KW |
| Mixer powder | 1:23 |
| range of spindle speed(r.p.m) | 0 - 3000 r.p.m |
| Stirring motor speed | 0-60 RPM |
| Heating method | Steam heating |
| Voltage | 380V/50HZ |
| material contact layer | Material 316L Wall thickness: 6mm |
| mesosphere | Material SUS304 Wall thickness: 5mm |
| Outer layer | Material SUS304 Wall thickness: 4mm |
Frame Wall Scrapper Mixer
Water and Oil Pot
Triple Stainless Steel 316




1. Are you a machine manufacturer or trading company?
We are a reliable machine manufacturer that could gives u best service. And our machine can be customized by client's requirement. Welcome to visit our factory!