|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Suppory,Video Techical Support |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Introduction:
Film wrapping machine is semi-automatic film sealing and cutting packaging machine,the machine adopts manual feeding and single-hand pushing. The machine automatically seals and cuts into shrinkage packaging machine.
Features of heat shrink film wrapper for bottle:
1. Automatic cover only artificial product placement film machine, the machine automatically push things, sealing, shrink packaging series of actions, greatly reduce labor intensity and improve work efficiency.
2. Mantle machine cutter with alloy blades, outside coated, non-stick knife, cut a good sealing effect.
3. Hot knife made of aluminum alloy and stainless steel heating plate, a longer life.
4. Film frame plus a tensioned membrane motors, avoiding the use of large volumes when PE membrane sealing problems.
5. PE film shrink packaging machine with chain mesh transmission, smooth operation.
6. Furnace using a hundred impeller blades, good hot air circulation effect.
7. Adopt Germany advanced technology, its main parts are domestic famous brands.
8. Stable and machine performance, long service life.
| ltem | Heat Seal Shrink Wrapping Machine |
| Plicable specifications | 300*300mm 300*450mm 300*500mm 300*600mm 450*600mm |
| Other specifications | Customizable enlargement machine |
| Power Supply | 380V |
| Film width/thickness | Max650mm/0.12mm 0.04 |
| Maximum Seal Size | 550*400*380mm |
| Conveyor height | 800mm±50mm |
| Loadweight | 30kg |
| Working air pressure | 5~10Kgf/cm2 |







1. Are you a machine manufacturer or trading company?
We are a reliable machine manufacturer that could gives u best service. And our machine can be customized by client's requirement.
Welcome to visit our factory!