|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Suppory,Video Techical Support |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
VANJIA High-speed capping machine
Fully automatic multi-functional high-speed capping machines are widely used in the cosmetics, food, and pharmaceutical industries.
It features fast bottle capping speed, versatility, suitability for various bottle types, small footprint, simple maintenance, wide range of applications, stable and trouble-free operation, long service life, and simple debugging upon arrival at the factory.


Product Parameters
| Overall power | 2 kw |
| Rated speed (rpm) | 3000 |
| Maximum speed (rpm) | 5200 |
| Rated torque (NM) | 2.39 |
| Capacity | 60-80 bottles/per min |
| Height of the bottle | 35-350mm (can be customized) |
| Screw cap diameter | 18-75mm |
| Air supply | 0.4-0.7MPA |
| Locking cap range | 18-75 mm |
| Machine size | 2000*760*1430 |
| Weight | 150KG |
We have always focused on innovation, Our has been working in the capping & filling industry experience for more than 8 years. Guangzhou Vanjia capping & filling machine has powerful research and development capability, we intentionally design and develop our machinery with up-to-date technologies and comply with international industry standards. So we can customize flexible solutions with reliability, timeliness, and efficiency, that benefit our customers.




