|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Suppory,Video Techical Support |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Introduction:
Film Bottle Heat Tube Cutting Shrink Wrapping Wrap Packing Machine For Perfume Box can be used for automatic online shrink packaging of products. It can automatically detect products by photoelectric. It can be used in automatic feeding or manual feeding mode.
Fold the film in half and seal the other three sides. The constant temperature heating sealing and cutting system can be used to seal and seal various industrial standard heat sealing films such as PE, PVC and POF. The sealing is firm and beautiful, especially suitable for POF sealing and cutting. When the product size is changed, it is only necessary to make simple adjustment through the hand wheel, no need to replace any parts, reducing the product replacement time and making it easier to operate. The adjustable front-end feeding system and the storage working platform at the back end enable the whole machine to realize high-speed and unmanned automatic operation.
| Item | Automatic Heat Seal Shrink Wrapping Machine |
| Max. Package size | L550*W450mm |
| Max sealing size | <500mm |
| Package speed | 15-30pcs/min |
| Voltage | 220v/380V |
| Power | 1.5kw |
| Machine weight | 350kg |
| Machine size | 350*90*145CM |
| Applicable shrink film | POF/PE/PVC/PP |






