|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Suppory,Video Techical Support |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Speed Automatic Perfume Bottle Filling And Capping Machine
This machine is mainly applied to various material round bottle, flat bottles. Filling material could be small dose of various liquid, like syrup, essential oil, perfume, Royal jelly, oral liquid, face cream etc.
Working Process
Manual bottle placement - Automatic filling - Manual nozzle placement - Automatic capping - Manual sleeve placement - Automatic sleeve pressing - Automatic bottle picking



| 2 Heads Perfume Filling Machine | |
| Production Capacity | 30-50pcs/min |
| Working Principle | Vacuum-filling |
| Filling accuracy | ±1mm |
| Power | 220V |
| Air pressure | 0.5-0.7mpa |
| Air supply | Working air pressure ≥6kg/cm2 |
| Suitable Bottle Size | Can be customized |
| Filling Capacity | 5ML-9999 |
| Bottle Grab Machine Specification | |
| Production Capacity | 30-40 bottles/min |
| Grab Scope | 13-22mm(other sizes need to be customized) |
| Bottle Pressing Sleeve Machine | |
| Production Capacity | 60 pcs/min |
| Pressing Scope | 13-22mm(other sizes need to be customized) |







