|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Suppory,Video Techical Support |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Automatic Lotion Cosmetic Tube Filling and Sealing Machine
1. This machine adopts a digital adjustment system for filling volume, which can directly adjust the filling volume on the touch screen. The filling volume adjustment is convenient, accurate, stable and reliable.
| production capacity | 80-120 bottles/minute |
| Filling Capability | 5-60ml 10-120ml 50-300m |
| Filling accuracy | ±0.lg |
| Voltage | 380V/50HZ |
| power | 2.2KW |
| Air Pressure | 0.5-0.7mpa |
| Weight | 1500 kg |
| Machine Size | 300*178*130CM |
| Maximum tube diameter | 50mm |
| Maximum sealing length | 220mm |
| The machine needs to be equipped with external cooling water machine: 2 hp chiller, water temperature 5 ºC ~ 30 ºC adjustable | |





