|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Suppory,Video Techical Support |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Perfume filling using vacuum filling principle, due to the thickness of the glass bottle will be different, the actual capacity of each bottle is an error, if the same amount of filling, it will lead to each bottle of liquid level is not in the same position,so the company production line using vacuum level filling method, to ensure that the liquid level of each bottle in the same position. Replacement of bottles can be adjusted mold, filling nozzle anti-drip.
| Bottle specification | 15-70mm |
| Nozzle | 1 |
| Diameter of cap | Actual cap size, customizable |
| Scope of Application | 5-250ML / Customizable |
| Production Capacity | 20-30/minute for single head |
| Filling Crror | ≤±1% |
| Automatic Capping Rate | ≥99% |
| Power | 380V |
| Noise | ≤70dB |
| Weight | About 600kg |
Fully Automated Processes







